Odvodnjavanje je naravno ali umetno odstranjevanje površinske vode z območja z odvečno vodo. Notranja drenaža na primer večine kmetijskih tal je dovolj dobra za preprečevanje močnega preplavljanja (anaerobne razmere, ki škodujejo rasti korenin), vendar je za izboljšanje proizvodnje ali upravljanje oskrbe z vodo veliko tal potrebno opremiti s sistemi za odvodnjavanje.

Novi sistemi za odvodnjavanje vključujejo geotekstilne filtre, ki zadržujejo in preprečujejo, da bi drobna zrna zemlje prešla v odtok in ga zamašila. Geotekstilije so sintetične tekstilne tkanine, posebej izdelane za civilno in okoljsko tehniko. Geotekstili so zasnovani tako, da zadržijo drobne delce zemlje, hkrati pa omogočajo prehod vode. V tipičnem drenažnem sistemu bi jih položili vzdolž jarka, ki bi ga nato napolnili z grobimi zrnatimi materiali: gramoz, morske školjke, kamen ali kamenje. Nato se geotekstil prepogne na vrhu kamna in jarek se prekrije z zemljo. Podzemna voda pronica skozi geotekstil in teče skozi kamen do iztoka. V pogojih visokih podtalnic je vzdolž dna odtoka položena perforirana plastična cev (PVC ali PE), da se poveča količina vode, ki se prenaša v odtok.

odvodnjavanje

Med sistemi za odvodnjavanje lahko upoštevamo tudi montažni plastični drenažni sistem, ki pogosto vključuje geotekstil, filtre iz kokosovih vlaken ali krpe. Uporaba teh materialov je vse pogostejša zaradi enostavne uporabe, ki odpravlja potrebo po transportu in polaganju kamnitih drenažnih agregatov, ki so vedno dražji od sintetičnih odtočnih in betonskih oblog.

V zadnjih 30 letih so geotekstil, filtri iz PVC in HDPE postali najpogosteje uporabljeni filtrirni mediji za tla. So poceni za izdelavo in enostavni za polaganje, s tovarniško nadzorovanimi lastnostmi, ki zagotavljajo dolgotrajno zmogljivost filtracije tudi v finih blatnih tleh.

Odvodnjavanje v gradbeništvu

Gradbeni inženir je odgovoren za odtekanje vode v gradbenih projektih. V načrtu se določijo vse ceste, ulični žlebovi in sistemi za odvodnjavanje, ki vsi igrajo pomembno vlogo pri gradbenih delih. Med postopkom gradnje se določijo vse potrebne ravni za vsakega od prej omenjenih dejavnikov.

Gradbeni inženirji in gradbeni menedžerji sodelujejo z arhitekti in nadzorniki, načrtovalci, nadzorniki količin, splošno delovno silo in podizvajalci. Običajno ima večina jurisdikcij določeno zakonodajo, ki jo morajo izvajalci upoštevati s sistemi za odtekanje vode. Ta ureja, v kolikšni meri lahko lastnik zemljišča spremeni drenažo s svoje parcele.

Drenažne možnosti za gradbeno industrijo

Točkovna drenaža, ki prestreže vodo v požiralnikih (točkah). Požiralniki se povežejo z drenažnimi cevmi pod zemljo in da sistemi za odvodnjavanje res optimalno delujejo, je potreben globok izkop. Potrebna je podpora za globoke jarke v obliki desk, podpor ali krajšanja.

Kanalizacija, ki prestreže vodo vzdolž celotnega poteka kanala. Odvodnjavanje kanalov je običajno izdelano iz betona, jekla, polimera ali kompozitov. Hitrost prestrezanja kanalizacijske drenaže je večja od točkovne drenaže in potreben izkop je običajno precej manj globok.

Površinska odprtina kanalizacijske drenaže je običajno v obliki rešetk (polimer, plastika, jeklo ali železo) ali ene reže (režni odtok), ki poteka vzdolž talne površine (običajno izdelana iz jekla ali železa).

Pomembna vloga sistemov za odtekanje vode

Vsak lastnik nepremičnin se mora zavedati, da mora redno izvajati vzdrževanje svojih odvodnih sistemov. Čeprav običajno to zadevo ignoriramo, je nastala škoda lahko katastrofalna. Za vzdrževanje ustreznega sistema za odvodnjavanje ni treba izprazniti banke, poleg tega pa nudi številne prednosti, ki jih prinese optimalno delovanje takšnega sistema.